Dlaczego ścianka wspinaczkowa na placu zabaw to dobry pomysł?
Plac zabaw to już nie tylko huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownica. Coraz częściej można na nim spotkać dodatkowe atrakcje, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają to miejsce dla dzieci. Jedną z nich jest ścianka wspinaczkowa, do której wykonania potrzeba pionowej lub pochyłej stabilnej konstrukcji oraz kamieni i uchwytów. Można ją więc z powodzeniem wykonać na przydomowym i publicznym placu zabaw.
Ścianka wspinaczkowa dla rozwoju fizycznego i wzmocnienia mięśni
Dzieci uwielbiają się wspinać, czego każdy rodzic doświadczył, kiedy już kilkumiesięczny maluch w kilka sekund wdrapał się na sofę czy krzesło. Wspinanie uczy dziecko kontroli nad własnym ciałem, a także koordynacji ruchowej. Odkrywa swoje ciało i jego możliwości. Na ściance wspinaczkowej pracują praktycznie wszystkie mięśnie – rąk, nóg i tułowia. Dziecko musi zaangażować je, aby podciągnąć się i wdrapać jak najwyżej. Poza tym to świetna aktywność, która rozwija u dziecka takie umiejętności, jak zwinność, gibkość i równowagę. Starsze dzieci rywalizują ze sobą, co sprawia, że rozwija się u nich także szybkość. Wspinanie się również poprawia stabilizację kręgosłupa. Jest to ważna część ludzkiego ciała, ponieważ utrzymuje ona ciało w pionowej pozycji. Mocny kręgosłup minimalizuje ryzyko wad postawy, które u dzieci są bardzo częstym zjawiskiem.
Pewność siebie, a wspinaczka na placu zabaw
Ścianka wspinaczkowa u dzieci wywołuje chęć stawiania sobie wyzwań. Wchodząc coraz wyżej i pokonując kolejne stopnie, dziecko ma poczucie, że może osiągnąć więcej niż do tej pory, co przekłada się na wzrost jego samooceny. Punktuje to w starszym życiu, kiedy jest świadome, że ciężką pracą i wysiłkiem może osiągać coraz większe cele. Ponadto na ściance wspinaczkowe dziecko przełamuje często swoje słabości i przekracza własne granice. Początkowo może odczuwać lęk, a nawet strach przed tym, co nowe i nieznane. Każda kolejna próba jest dla niego przełamaniem tych barier, co wzmacnia w nim poczucie własnej wartości.
Ścianka wspinaczkowa uczy planowania przestrzennego
To kolejny ważny aspekt, dla którego warto się zastanowić nad ścianką wspinaczkową na placu zabaw. Na ściankę można wejść kilkoma drogami, każde dziecko wybiera swoją własną. Samo musi zaplanować, jak dostać się na górę, jak ustawić ręce i nogi. Poza tym ścianka wspinaczkowa opiera się na naturalnych odruchach dziecka, co sprawia, że jest to dla niego instynktowne pokonywanie przeszkody. Planując wspinaczkę na placu zabaw, należy również zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Wspinanie odbywa się bez zabezpieczenia, więc nie może być to wysoka ścianka. Ponadto podłoże musi być miękkie na wypadek konieczności amortyzacji upadku. Odpowiednio zaplanowana strefa do wspinaczki będzie świetną atrakcją dla dzieci, która nie tylko dostarcza frajdy, ale też jest doskonałą nauką.