Pamiętasz weekendowe wypady wraz z rodziną na pobliski plac zabaw? Pamiętasz przerwy między zajęciami, w których razem z przyjaciółmi mogliście się bawić na szkolnym placu zabaw? Pamiętasz godziny spędzone na podwórku, na którym było kilka huśtawek i zaledwie jedna
zjeżdżalnia, a zabawa trwać mogła w nieskończoność? Wszyscy pamiętamy te chwile, bo place zabaw były czymś wyjątkowym w życiu każdego z nas. Pozwólmy, by również nasze dzieci mogły w przyszłości wspominać takie momenty, ponieważ każde dziecko potrzebuje placu zabaw.
Bawi ucząc, uczy bawiąc
Z punktu widzenia najmłodszych, nauka i zabawa powinny zawsze iść zgodnie w parze. Ma to bezpośrednie przełożenie na postrzeganie świata i umiejętność adaptowania się do zaistniałych warunków. Dzieci, które uczą się poprzez zabawę wykazują tendencje do lepszego zapamiętywania przekazywanej im wiedzy. Na placu zabaw dzieci są w stanie rozwijać swoje zdolności motoryczne oraz merytoryczne. Bowiem plac zabaw to miejsce, które angażuje nie tylko ciało malucha, lecz również jego umysł – przykładem może być uwielbiana przez wszystkich
huśtawka. Oprócz mnóstwa zabawy, uczy dziecko podstaw fizyki, prezentując mu wszystkie jej zasady na jego własnym organizmie.
Zabawa wolna od technologi
Współcześnie urodzone dzieci są niewątpliwie usposobione do obsługi wszelkich urządzeń elektronicznych. I choć w rozsądnym wymiarze czasu nie ma w tym niczego złego, dzieci zazwyczaj spędzają z nimi za dużo czasu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, by rozgonić ich myśli od wszystkich tych dóbr jest plac zabaw. Aktywność na świeżym powietrzu pozwoli jednocześnie na zachowanie odpowiedniej kondycji dziecka i dobrego balansu pomiędzy aktywnością fizyczną a rozrywką w domu.
Korzyści społeczne
Nie zapominajmy, że wysyłając nasze dziecko na pobliski plac zabaw, wysyłamy go do miejsca w którym znajduje się masa innych dzieciaków. Jest to doskonałe miejsce na nawiązanie długotrwałej przyjaźni czy po prostu znajomości. Wspólna zabawa to medium, które pozwala połączyć ze sobą osoby, które w życiu codziennym mogłyby nie mieć okazji się zobaczyć.
Rozwój emocjonalny
Oprócz oczywistych zalet związanych z rozwojem umiejętności fizycznych małego dziecka, plac zabaw niesie za sobą również szereg korzyści emocjonalnych. Dziecko podczas zabawy stara się nieustannie pokonywać przeszkody. Od wysokich schodów, prowadzących na ogromną zjeżdżalnie, do ścianki wspinaczkowej, sięgającej skraju nieba. Pokonanie każdej z nich wywołuje w dziecku coraz większe pokłady pewności siebie co ma znaczący wpływ na jego oddziaływanie z rówieśnikami i pozostałymi osobami.
Rozwiązywanie problemów
Plac zabaw posiada jedną niewątpliwą zaletę – uczy dzieci rozwiązywania problemów. Niezależnie od tego, czy mowa tu o problemach związanych ze wspinaczką czy huśtaniem na pobliskiej
huśtawce, czy może o problemach związanych z dyskusją z rówieśnikiem – jest to miejsce, które pozwala dziecku nauczyć się podejmowania trudnych wyzwań oraz radzenia sobie z nimi.