Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy plac zabaw to standard na nowych osiedlach?

2023-09-19
Czy plac zabaw to standard na nowych osiedlach?

Czy na osiedlu znajduje się plac zabaw dla dzieci – to jedno z podstawowych pytań rodziców, którzy planują przeprowadzkę do nowego miejsca. Dla nich obecność takiej przestrzeni jest oczywista, jednak nie ma żadnych regulacji prawnych, które wskazywałyby jednoznacznie, że plac zabaw musi znaleźć się na każdym osiedlu. W większości przypadków tak jednak jest, co oczywiście stanowi wartość dodaną dla rodzin z dziećmi przy wyborze swojego nowego M.  

Czy plac zabaw powinien znajdować się na każdym osiedlu?

Powinien, jednak nie ma takiego przymusu, a deweloper czy zarządca nie ma obowiązku zapewnienia dzieciom ogólnodostępnego miejsca do zabawy. Z paragrafu 40. Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.0.1065), dowiadujemy się, że w zespole budynków wielorodzinnych powinno się wygospodarować przestrzeń na plac zabaw dla dzieci. Nie ma jednak nakazu, a jest jedynie sugestia, do której większość deweloperów na szczęście się stosuje.

Jeśli więc na danym osiedlu nie ma placu zabaw, nie można wymagać od osób zarządzających, aby taki powstał. Brak placu zabaw nie narusza obowiązujących zasad prawa budowlanego. Deweloperzy mają świadomość, że miejsce dla dzieci jest ważne dla kupujących, więc starają się zapewnić maluchom przestrzeń do zabawy. Problemem nie jest więc brak placów zabaw, ale ich jakość. W wielu przypadkach osiedlowy plac zabaw ogranicza się do jednej huśtawkimałej zjeżdżalni i piaskownicy. Zdarza się, że nie jest przystosowany do możliwości dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat, a innym razem jest dedykowany tylko dla najmłodszych – brakuje wyższych konstrukcji, drabinek, siatek i ścianek wspinaczkowych

Plac zabaw jako miejsce bezpiecznej zabawy dla dzieci 

Rodzice zwracają jednak uwagę nie tylko na to, jak wyposażony jest osiedlowy plac zabaw, ale również na to, czy jest on bezpieczny dla ich dzieci. Kluczowe jest, aby był ogrodzony, szczególnie jeśli znajduje się blisko parkingu czy ulicy. Nie bez znaczenia jest ponadto nawierzchnia na placu zabaw. To właśnie ona chroni maluchy przed skutkami upadków. Dużą popularnością cieszy się piasek, chociaż dzieci kilogramami przynoszą go do domu w butach, co nie zadowala rodziców. Znacznie lepiej sprawdzają się nawierzchnie poliuretanowe. Cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie też amortyzują upadki. To, na co zwraca się stosunkowo małą uwagę, to zacienienie placu zabaw. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej jest zaaranżować go wśród drzew. W innym razie dobrze jest zadbać przynajmniej o częściowe zadaszenie, chociażby żaglami przeciwsłonecznymi. Nie zapominamy też o tym, że wszystkie urządzenia na placu zabaw muszą być certyfikowane. 

Osiedlowy plac zabaw przestrzenią do integracji się dzieci i rodziców 

Plac zabaw to centrum spotkań dzieci, które nawiązują pierwsze znajomości i przyjaźnie. Oprócz sprzętów do zabawy, warto zastanowić się nad miejscem do odpoczynku dla maluchów, mogą być to na przykład ławki ze stolikami czy po prostu zadaszona strefa relaksu z zieloną trawą. Na plac zabaw dzieci przychodzą z rodzicami, dla których też jest to pewnego rodzaju rozrywka – mogą spotkać się z sąsiadami. Niech więc również dla nich pojawią się ławki, z których mogą oni obserwować swoje pociechy. To, czy na osiedlu pojawi się plac zabaw, zależy w znaczącym stopniu od tego, do jakiej grupy docelowej skierowana jest oferta mieszkań. Nowe osiedla zamieszkują w większości przypadków ludzie młodzi, w tym rodziny z dziećmi. Szkoda by było, gdyby mieli oni zrezygnować z oferty mieszkania z powodu braku tak oczywistej atrakcji dla dzieci.

pixel