Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czego uczy plac zabaw? Efektywna nauka przez dobrą zabawę

2023-01-09
Czego uczy plac zabaw? Efektywna nauka przez dobrą zabawę

Dzieci uwielbiają place zabaw i warto ten ich zapał wykorzystać w codziennym rozwoju. To właśnie tutaj maluchy się uczą, zanim jeszcze pójdą do szkoły. Czasem zupełnie nieświadomi tego, co dzieje się w organizmie dziecka, rodzice dostrzegają ogromny postęp w jego rozwoju w okresie wiosenno-letnim. Co takiego dobrego robi dla maluchów plac zabaw? 

Rozwój mięśni i dużej motoryki 

Wspinanie się po drabince czy też huśtanie się na linie wymaga bez wątpienia dużej siły. Możesz być zaskoczony, jak dobrze w tych zabawach radzi sobie Twoje dziecko. W ten sposób ćwiczy swoją siłę, rozwija mięśnie wszystkich partii ciała. To jednak nie wszystko! Zapewne dobrze wiesz, jak ważna w rozwoju malucha jest duża motoryka. Dzięki niej dziecko potrafi biegać, skakać, grać w piłkę i jeździć na rowerze. Trzeba ją jednak ćwiczyć już od okresu niemowlęcego. Na placu zabaw do tego mały człowiek ma mnóstwo okazji. Wchodzi po drabinkach, przechodzi przez tunele, wspina się po siatkach, ale też po prostu biega i skacze. 

Ocena ryzyka i swoich możliwości 

To chyba te umiejętności, których rozwój my – dorośli często spowalniamy u dzieci. Nie dajemy im szansy na samodzielne pokonywanie trudności w obawie, że zrobią sobie krzywdę lub co gorsza, myśląc, że sobie nie poradzą. Małemu człowiekowi trzeba dać szansę zarówno na sukcesy, jak i porażki. Na placu zabaw ma mnóstwo okazji do tego, aby się sprawdzić – drabinki, siatki do wspinaczki i liny. Maluch próbuje, a jeśli mu się udaje, to podbudowuje wiarę w swoje umiejętności. Uczy go to też planowania, co należy zrobić, aby osiągnąć cel. Pozwól swojemu dziecku na taką zabawę. Bądź blisko, asekuruj, ale nie pomagaj i nie komunikuj mu, że chyba sobie tym razem nie poradzi – to demotywuje. 

Rozwój sensoryczny 

Jedna z najprostszych zabaw to budowanie z piasku. Piaskownica to miejsce, w którym naprawdę dużo się dzieje. Dziecko poprzez dotyk poznaje nowe struktury. Buduje z piasku różne konstrukcje, co wspiera rozwój jego wyobraźni. Już kilkumiesięczny maluch może bawić się w piaskownicy. W ten sposób doświadcza czegoś nowego – dotykiem i zapachem. 

Nauka współdziałania i rozwiązywania konfliktów

Na placu zabaw rzadko się zdarza, żeby dziecko było samo. Zazwyczaj chętnych do zabawy jest znacznie więcej, co sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Jednocześnie taka zabawa na jednej przestrzeni i wspólnymi zabawkami uczy współdziałania i pozwala młodemu człowiekowi lepiej odnaleźć się w społeczeństwie. Oczywiście podczas zabawy nietrudno o konflikty. Postarajmy się jednak dzieciom dać szansę ich samodzielnego rozwiązania. Często zwyczajnie ich nie doceniamy, a one naprawdę potrafią szybko dojść do porozumienia. Jeśli więc jeszcze kiedyś nie będzie Ci się chciało iść z dzieckiem na plac zabaw, przypomnij sobie, jak duże ma to znaczenie dla jego rozwoju. Co więcej, ma ono przy tym dużo radości, świetnie się bawi, ale i uczy.  

pixel