Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co warto wiedzieć o zabawie na placu zabaw jesienią?

2021-10-31
Co warto wiedzieć o zabawie na placu zabaw jesienią?

Jesień, mimo tego, że w większości jest smutną porą roku ze względu na szarość, deszcze i krótkie dni, dla dzieci może być nadal źródłem szczęścia. Wystarczy, że pozwolimy im bawić się na placach zabaw lub zbudujemy im prywatną przestrzeń do zabawy! Jednak czy rozrywka jesienią na tego typu obiektach jest bezpieczna? Oczywiście, że tak! Trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka elementów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zachęcamy do przeczytania artykułu!

Zabawa na placu zabaw po deszczu – wbrew pozorom to możliwe!

Deszczowa pogoda jesienią to norma. W czasie tej pory roku w Polsce występuje stosunkowo najwięcej opadów. Z tego powodu zabawa na placu zabaw może być utrudniona. Piasek po zalaniu staje się gęsty, twardy, ciężki i mokry. Lepi się do skóry i ubrań, co powoduje dyskomfort. Same atrakcje są zalane wodą, przez co korzystanie z nich staje się utrudnione. Jednak jest na to sposób!

Ubierz swoją pociechę w nieprzemakalne ubrania, wybierzcie coś ciepłego i do tego postawcie na starsze buty. Następnie niech Twoje dziecko korzysta z szybszej jazdy na zjeżdżalni! Ponadto wspinaczka po mokrych linach może spowodować większy impuls do rozwoju fizycznego. W końcu maluch będzie musiał użyć większej siły lub innej techniki. Dzieciaki kochają się brudzić i taplać w błocie, więc zabawa w mokrym piasku również może być dla nich ekscytująca. Z drugiej zaś strony mogą budować zamki i inne budowle.

Rozwój na poziomie intelektualnym dzięki zabawie na placu zabaw po lub w trakcie deszczu

Jeśli zabierzesz swojego malucha na plac zabaw, kiedy pada deszcz, pozwolisz mu poznać nowe zjawiska fizyczne i atmosferyczne. Dziecko dowie się, że jeśli coś polejemy wodą, stanie się to bardziej śliskie i niebezpieczne. Przecież na mokrej podłodze łatwiej się przewrócić. Jednocześnie zrozumie, że woda może utrudniać, na przykład wspinaczkę. Do tego typu zabawy można wykorzystać na przykład stolik "Piasek-Woda". Twoja pociecha będzie mogła przeprowadzić własne doświadczenie. Zobaczy co dzieje się z piaskiem po zamoczeniu i jak zmienia się jego kształt, kolor, faktura i ciężar. 

Co więcej, jeśli zabierzesz dziecko na plac zabaw bezpośrednio po ustąpieniu opadów deszczu, być może zobaczycie piękną tęczę!

O czym pamiętać podczas zabawy na mokrym placu zabaw?

Przede wszystkim o bezpieczeństwie. To absolutna podstawa i obowiązek, który spoczywa w głównej mierze na rodzicach. W końcu to opiekunowie odpowiadają za życie i zdrowie dziecka. Z tego powodu powinieneś wyjaśnić swojemu maluchowi, że zabawa po deszczu może być bardziej niebezpieczna. Dobrze będzie, jeśli spróbujesz pokazać mu, że bieganie po mokrych powierzchniach może zakończyć się upadkiem. Zjeżdżalnia po deszczu jest szybsza, a inne atrakcje mogą okazać się trudniejszym wyzwaniem.

Poza tym warto zabrać ze sobą ręcznik, którym można wytrzeć podłoże domków, powierzchnię zjeżdżalni lub nieco wysuszyć liny i kamienie do wspinaczki.

pixel