Bujaki sprężynowe na publicznym i prywatnym placu zabaw
Pojawiają się na wielu placach zabaw, szczególnie dedykowanych tym najmłodszym. Świetnie sprawdzają się również na przydomowych placach zabaw w ogrodzie. Bujaki sprężynowe są chętnie wybierane przez dzieci, są alternatywą dla standardowych huśtawek czy karuzeli. Co powinieneś wiedzieć o bujakach sprężynowych, zanim zdecydujesz się na ich zakup?
Za co dzieci i rodzice uwielbiają bujaki sprężynowe?
Przyciągają uwagę żywą kolorystyką, najczęściej są wielobarwne, mają ciekawe kształty, przypominają zwierzęta i pojazdy, co pozwala maluchom wcielać się w role. Z bujaków sprężynowych mogą korzystać zarówno najmłodsze dzieci, jak i starszaki, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie dostępne modele są odpowiednie dla każdego małego człowieka. Bujaki sprężynowe są łatwe w obsłudze, wystarczy balans ciałem, aby je rozbujać. Wspierają rozwój dzieci – pomagają rozwijać koordynację ruchową i zmysł równowagi. Dodatkowo zwiększają świadomość siły własnego ciała. Oprócz tego zajmują niewiele miejsca, dlatego często pojawiają się na małych placach zabaw. To dobry wybór do ogrodu, jeśli nie masz przestrzeni dla standardową huśtawkę czy karuzelę.
Rodzaje bujaków sprężynowych
Bujaki sprężynowe mają jeszcze jedną dużą zaletę – występują w wielu wariantach. Różnią się nie tylko kolorem i kształtem, ale też konstrukcją. Najprostsze posiadają jedno siedzisko i sprężynę, są jednoosobowe. Dla maluszków najlepsze będą bujaki sprężynowe z zabezpieczeniem, dzięki czemu dziecko może bezpiecznie się bujać bez ryzyka wypadnięcia. Ciekawym rozwiązaniem są bujaki dwuosobowe działające na zasadzie popularnej równoważni. Klasyczną karuzelę można zastąpić właśnie sprężynową, na której znajdzie się miejsce dla przynajmniej trójki dzieci w zależności od modelu. Bujaki sprężynowe pozwalają więc nie tylko na zabawę w pojedynkę, ale też w grupie, sprzyjają nauce współpracy i integrują rówieśników.
Jak wybrać bujak sprężynowy?
Wybór zależy między innymi od miejsca montażu, a także przeznaczenia. Dla jednego dziecka w ogrodzie z powodzeniem wystarczy najprostszy bujak sprężynowy. Jeśli ma z niego korzystać rodzeństwo, warto się zastanowić nad bujakiem podwójnym. Na publicznym placu zabaw trzeba zadbać o strefy bezpieczeństwa, a więc odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Im większy teren, tym więcej bujaków możesz zamontować lub też wybrać modele wieloosobowe.
Najważniejsze jest jednak to, aby bujak sprężynowy był zgodny z normą EN 1176. Świadczy to o tym, że został on przystosowany do użytku publicznego, charakteryzuje się solidną konstrukcją i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Ponadto bujak sprężynowy musi zostać odpowiednio zakotwiony w podłożu, aby uniknąć przemieszczania się. Tylko wtedy zabawa na nim będzie w pełni bezpieczna. Zwróć więc uwagę, czy w zestawie z bujakiem sprężynowym znajduje się specjalna metalowa kotwa do montażu w ziemi. Bujak sprężynowy dostarcza mnóstwo frajdy i przy okazji trenuje koordynację ruchową i zmysł równowagi. Będzie doskonałym wyposażeniem przydomowego i publicznego placu zabaw. Pamiętaj jednak, aby wybrać urządzenie certyfikowane i przystosowane do solidnego mocowania w ziemi.