Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akcesoria placu zabaw a rozwój umiejętności motorycznych dziecka

2020-06-16
Akcesoria placu zabaw a rozwój umiejętności motorycznych dzieckaRozwój umiejętności motorycznych u dzieci w najmłodszym wieku, odgrywa kluczową rolę w procesie usamodzielniania się oraz stawania się coraz mniej zależnym od rodziców i pozostałych dorosłych. Jeśli zatem maluch ma problemy w dokonywaniu czynności motorycznych, jest wielce prawdopodobne, że w przyszłości zaniecha próby wykonania ich ponownie. To z kolei pociąga za sobą daleko idące konsekwencje, w wyniku których w starszym wieku dziecko takie będzie charakteryzowało się ograniczoną mobilnością i słabszą motoryką. Dlatego właśnie należy zadbać o odpowiedni rozwój tych umiejętności. Jak to zrobić? Poprzez zabawę.

Umiejętności motoryczne a przyszłość malucha

Mniej więcej od piątego roku życia dzieci zaczynają doskonalić umiejętności, które nabywały przez cały poprzedni etap rozwoju. Wszystko, czego nauczyły się do tej pory, pomaga im rozwijać się w czynnościach, których dopuszczają się każdego dnia – skoki na skakance czy wspinaczka po linach. Dodatkowo, dobrze rozwinięta motoryka pozwala w tym wieku na angażowania się w bardziej skomplikowane sporty drużynowe, wymagające dobrze rozwiniętej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Opierając się na ruchach i umiejętnościach zdobytych we wcześniejszych etapach rozwoju, dziecko jest w stanie adaptować się do konkretnej sytuacji, wyciągać z niej wnioski i postępować w określony dla siebie sposób. Zatem rozwinięcie odpowiednich schematów działania u najmłodszych jest wyjątkowo istotne i ma znaczny wpływ na ich dalszy rozwój.

Huśtawka

Jest to nie tylko jeden z ulubieńców najmłodszych bawiących się na placu zabaw. Jest to również sprzęt, który ma bardzo dobry wpływ na koordynację i motorykę ciała naszego dziecka. Wpływa ona zarówno na umiejętność wyczucia własnego organizmu jak i na poczucie równowagi w różnych jego położeniach. Kiedy dziecko jest w stanie samodzielnie bujać się na huśtawce, pod ciągłym nadzorem możemy przeprowadzać z nim różne ćwiczenia. Bujanie się na huśtawce nie trzymając się lin huśtawki czy huśtanie w pozycji stojącej to takie ćwiczenia, które w bardzo dużym stopniu angażują mięśnie korpusu dziecka, pomagając mu utrzymać równowagę i stabilizując jego pozycję.

Ścianka wspinaczkowa

Jest to element, który ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju świadomości przestrzennej dziecka, poprawy zachowania równowagi oraz rozwoju górnych i dolnych części ciała malucha. Regularna wspinaczka przekłada się na utrzymanie odpowiedniej postawy ciała i koordynacji ruchów dziecka, nawet podczas wykonywania podstawowych obowiązków dnia codziennego. Dodatkowo, ćwiczenia na ściance wspinaczkowej pozwalają dziecku wyzwolić w nim większą pewność siebie i chęć do pokonywania kolejnych przeszkód.

Liny

Jest to trudniejsza wersja wspinaczki po ściance wspinaczkowej czy drabinie. W większym stopniu angażuje górne partie ciała dziecka, wymagając od niego większej koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz większej siły. Wspinaczka po linie pozwala dziecku rozwinąć umiejętności taktycznego myślenia i dokładnego planowania swojego następnego ruchu.
pixel