Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 pomysłów na wakacje z dzieckiem w mieście

2023-07-24
5 pomysłów na wakacje z dzieckiem w mieście

Wakacje to aż 10 tygodni, a dzieci szybko się nudzą. Nawet jeśli planujesz 2-tygodniowy urlop, to pozostaje jeszcze 8 tygodni, podczas których maluch zostaje w domu. Przed Tobą duże wyzwanie – musisz i chciałbyś tak zorganizować mu czas, aby nie zaznało nudy i dobrze się bawiło, nawet jeśli wakacje oznaczają dla niego lato w mieście. Mamy kilka pomysłów dla dzieci w każdym wieku. 

Wycieczki rowerowe

To aktywność zarówno dla przedszkolaka, jak i już dziecka w wieku szkolnym. Jeśli masz jeszcze malucha, który nie potrafi jeździć na dwóch kółkach, to świetnie sprawdzi się fotelik rowerowy lub przyczepka. Możecie korzystać ze ścieżek rowerowych lub leśnych dróg w zależności, czy preferujecie ciszę i spokój, czy chcecie rzucić się w wir miejskiego życia. Rowerem można pojechać praktycznie wszędzie, odkrywając nieznane dziecku dotąd zakątki miasta. To także idealny czas na naukę jazdy na rowerze. 

Piknik w parku, lesie lub ogrodzie

Dzieci uwielbiają takie atrakcje. Nie potrzebujesz wiele – koc, koszyk z przekąskami i kilka zabawek do aktywności na zewnątrz, jak piłka, badminton, latawiec lub po prostu planszówki. Nawet dobrze znana dziecku gra w chińczyka będzie ciekawą odmianą, jeśli tym razem pobawicie się na łonie natury. Idealnie będzie, jeśli razem przygotujecie coś do jedzenia, dziecko poczuje się ważne i docenione, w końcu może Ci pomóc i się wykazać. Na piknik możecie iść na pieszo, pojechać rowerem lub autem. Jeśli masz ogród lub chociaż taras, to również jest to dobre miejsce, aby zorganizować rodzinny piknik i spędzić razem miło popołudnie. 

Aktywność na placu zabaw 

To miejsce dobrze znane wszystkim dzieciom i chyba nigdy się im ono nie znudzi. Plac zabaw jest zawsze pełen atrakcji. Dzieci mogą się wybiegać, a dodatkowo wszelkiego rodzaju zjeżdżalnie, drabinki, przeszkody i huśtawki rozwijają ich zdolności fizyczne, wzmacniają mięśnie, uczą samodzielności, pokonywania własnych ograniczeń, koncentracji i myślenia przyczynowo-skutkowego. Już roczny maluch może poznawać świat na placu zabaw, korzystając z piaskownicy. Wydaje Ci się, że wakacje na przydomowym czy też dobrze znanym dziecku osiedlowym placu zabaw to żadna atrakcja? W takim razie odkrywajcie nowe place zabaw w swoim mieście. Jeśli masz miejsce do zabawy w ogrodzie, uzupełnij je o nowe sprzęty. Już nawet jedna nowa zjeżdżalniadrabinka czy huśtawka sprawi, że będzie to zupełnie inny plan zabaw. 

Zoo, basen, park trampolin…

Szczególnie w dużych miastach, ale coraz częściej też w mniejszych, jest mnóstwo atrakcji dla małych i dużych, na które być może na co dzień nie macie czasu. Wykorzystaj wakacje do tego, aby skorzystać z możliwości, które oferuje Twoje miasto. Wybierzcie się do zoo. Po wycieczce dziecko może wykonać rysunek ze zwierzątkami. Dla mniejszych dzieci to okazja do poznawania nowych zwierząt i ich odgłosów. Oprócz tego zaplanuj wyjście na basen. Mogą być to regularne wizyty, a nawet lekcje pływania. Park trampolin także jest idealnym miejscem, aby młody człowiek mógł spożytkować swoją energię, podobnie jak sale zabaw. 

Krótkie wycieczki za miasto 

Kilkudniowe wyjazdy wakacyjne są super, ale to nie jedyny sposób, aby pozwolić dziecku poczuć, że naprawdę ma wakacje. Jednodniowy wypad za miasto jest świetną odskocznią od codzienności zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Zorientuj się, jakie ciekawe miejsca znajdują się w Twojej okolicy. Potem wystarczy wsiąść w auto, pociąg, autobus, a nawet rower, jeśli to tylko kilkanaście kilometrów, i już łatwiej jest poczuć wakacyjny klimat. Wakacje w mieście nie muszą oznaczać siedzenia w domu i oglądania Netflixa. Jest tyle kreatywnych pomysłów dla dzieci na spędzenie tego czasu, że szkoda byłoby nie wykorzystać chociaż kilku. Bawcie się na placach zabaw, pływajcie w basenie, jeździcie na rowerze i poznawajcie okolice. To mogą być naprawdę super wakacje.

pixel