Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 pomysłów na plac zabaw, który wspiera prawidłowy rozwój dziecka i kreatywną zabawę

2021-08-06
5 pomysłów na plac zabaw, który wspiera prawidłowy rozwój dziecka i kreatywną zabawę

Okres dziecięcy to czas, w którym maluch musi się wyszaleć i wybawić. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jednocześnie jest to moment życia, w którym powinniśmy zwracać uwagę na prawidłowy rozwój intelektualny, poznawczy i motoryczny naszych pociech. Najlepiej to połączyć. W końcu rozwój i nauka poprzez zabawę to najbardziej skuteczne metody edukacji i wychowania dzieci. Jak stworzyć plac zabaw, który będzie wspierać kreatywną zabawę i prawidłowy rozwój dzieci?

Stworzenie przestrzeni tylko dla dzieci – ich własny azyl na placu zabaw

Dzieci potrzebują miejsca, w którym będą same ze sobą lub z najbliższymi przyjaciółmi. Ich własne sekretne miejsce, do którego dostęp będą miały tylko one. Jako dorośli powinniśmy zachęcać nasze pociechy, aby stworzyły taki azyl samodzielnie. Będzie to miejsce, w którym nie będzie dorosłych, ani żadnych innych ludzi!

Kreatywność nie zna granic – ścianka z punktem czerpania wody

Woda potrafi niesamowicie urozmaicić zabawę na placu zabaw. Polanie zjeżdżalni, spryskiwanie huśtawki czy po prostu możliwość ugaszenia pragnienia. Punkt czerpania wody stworzony samodzielnie skutecznie rozwinie kreatywność najmłodszych, a przy okazji efektywnie urozmaici im zabawę!

Błoto i piasek, czyli miejsce do ubrudzenia się

Budowanie zamków z piasku, gotowanie tortów, ciast czy tworzenie lodów, mostów i tunelów. Wszystkie te czynności umożliwia zabawa w piasku lub błocie. Dodatkowo możliwość ubrudzenia się w każdym miejscu ciała jest dla dzieci nie lada atrakcją i niecodzienną sytuacją. Warto stworzyć mały kącik do brudnej zabawy. Wystarczy odrobina piasku i trochę wody lub po prostu wizyta z dzieckiem na placu zabaw w czasie deszczu. Uśmiech i radość najmłodszych gwarantowana!

Mały ogródek dla rozwinięcia pasji u najmłodszych

Stworzenie mini ogródka może rozwinąć u dzieci pasję ogrodnictwa. Podlewanie roślin, dbanie o ich prawidłowy rozwój i kontrolowanie ich stanu może nauczyć maluchów sumienności, cierpliwości i zasad panujących w naturze. Sadzenie roślin jest możliwe w każdym miejscu – na balkonie, w domu, na placu zabaw w ogródku lub parku!

Kreatywna przestrzeń – rozwój artystyczny dzieci

Warto na placu zabaw zaimplementować jakąś ściankę do artystycznych dzieł naszych pociech. Malowanie, pisanie, granie w różne gry i wiele innych czynności jest możliwych w momencie gdy stworzymy dla dzieci miejsce, w którym będą mogły wyrazić siebie graficznie. Wystarczy kawałek płótna, płaska ściana czy nawet odpowiednie podłoże! Dzieci z pewnością poradzą sobie w każdych warunkach, a przy okazji rozwiną swoją kreatywność!

pixel