Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

4 sposoby na plac zabaw na balkonie i tarasie

2023-01-02
4 sposoby na plac zabaw na balkonie i tarasie

Nie masz ogrodu i wolnej przestrzeni przed domem? Wydaje Ci się, że mieszkając w bloku, nie możesz stworzyć dla swoich dzieci ich prywatnego placu zabaw? Właśnie, że możesz, jeśli masz oczywiście nieco większy balkon lub taras. Być może nie będzie to pełnowymiarowy plac zabaw z wieloma huśtawkami i zjeżdżalniami, ale na pewno miejsce, gdzie miło spędzą czas na świeżym powietrzu. 

Plac zabaw na balkonie dla małego odkrywcy 

Niezależnie od tego, jakie sprzęty znajdą się na balkonie, zadbaj o bezpieczeństwo dziecka. Barierki powinny być wysokie, a podłoga antypoślizgowa. W możliwie jak największym stopniu wyeliminuj wszelkie zagrożenia. Kiedy już dobrze zabezpieczysz balkon, możesz przejść do aranżacji na nim przestrzeni dla maluchów. Jeśli Twoje dziecko przejawia chęć i potrzebę ciągłego poznawania świata, lubi prace manualne, wszystkiego musi dotknąć i sprawdzić, jaką ma strukturę, to zaaranżuj dla niego mini plac zabaw ukierunkowany na zabawy sensoryczne. Nie powinno na nim zabraknąć piaskownicy, nie musi być duża, wystarczy plastikowy pojemnik lub drewnianą skrzynię wypełnić piaskiem. Na podłodze może powstać ścieżka sensoryczna z płytkimi pojemnikami wypełnionymi trawą, kamykami, żwirkiem, szyszkami, muszelkami i wszystkim tym, co akurat znajdziesz w zasięgu swojego wzroku. Dobrym pomysłem jest też wykonanie mini ogródka, w którym dziecko posadzi rośliny i będzie je codziennie pielęgnowało. 

Plac zabaw dla najbardziej aktywnych 

Taki plac zabaw wymaga specjalnej przestrzeni. Balkon lub taras nie musi być duży, ale na pewno trzeba zadbać o miękką podłogę i zabezpieczenia barierek, szczególnie jeśli mieszkasz na piętrze. Dzieci mają nieposkromione pokłady energii, a niektóre wyjątkowo nie potrafią ich ujarzmić. Nie odpuszczą okazji, aby się wspiąć po drabince, pobujać na linie i poskakać na drążkach. Wszelkiego rodzaju liny, drabinki i trapezy gimnastyczne nie zajmują dużo miejsca, więc na pewno zmieszczą się na balkonie o powierzchni kilku i kilkunastu metrów kwadratowych. Trapez przymocujesz do sufitu, z kolei siatki i drabinki znajdą swoje miejsce przy ścianie. Ciekawą opcją jest też wykonanie ścianki wspinaczkowej z kamieni i chwytów. 

Nie taki zwykły domek dla dzieci na balkonie

Odgrywanie ról to jedna z bardziej lubianych zabaw przez dzieci. Tworzą one kryjówki, zmieniają się w kapitanów statków, a także dobrych policjantów. Takim ich centrum dowodzenia może być domek ogrodowy – plastikowy lub drewniany. Wybierz do niego odpowiednie akcesoria jak na przykład kierownicę, teleskop, lornetkę czy telefon. Oczywiście, jeśli domek ma schodki, niech znajdą się w nim dodatkowo uchwyty zwiększające bezpieczeństwo zabawy. Taki domek można dowolnie modyfikować, zmieniać go w statek piracki, wieżę księżniczki czy też posterunek policji. Na pewno zadowoli zarówno 3-latka, jak i 7-latka. 

To, co sprawdza się zawsze 

Twojemu dziecku marzy się własna huśtawka i zjeżdżalnia? Potrzebujesz stosunkowo niewielkiej przestrzeni na balkonie, aby spełnić jego marzenia. Huśtawkę przymocujesz do sufitu za pomocą specjalnych uchwytów. W dowolnym momencie możesz ją zdjąć lub założyć. Wybierz taką, która wielkością odpowiada metrażowi Twojego balkonu. Jeśli masz większą przestrzeń, może być to nawet huśtawka gniazdo. Jeśli chodzi o zjeżdżalnię, to na pewno w większości przypadków będzie ona mała. Powinna przy niej znaleźć się drabinka, a także uchwyty do trzymania. Balkon może pełnić wiele funkcji. Jeśli masz dzieci, to doskonale wiesz, że to właśnie one przejmują nad nim dowodzenie. Może warto sprawić im jeszcze większą przyjemność prywatnym placem zabaw…

pixel